Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWiniarz z Podkarpacia producentem wina mszalnego

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Chlebek | 2016-05-24 20:52:40
podkarpacie, gospodarka, rolnictwo, wino

Wytwarzanie win mszalnych rozpoczął właściciel winnic w Przeworsku na Podkarpaciu Dariusz Rosół. To pierwszy winiarz w Polsce, który produkuje ten rodzaj win – powiedziała w maju 2015 roku PAP sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Ewa Wawro.

Zaznaczyła, że wytwórca musiał od władz kościelnych uzyskać status zaprzysiężonego producenta win mszalnych. "Nim został zaprzysiężony przez Kurię Metropolitalną w Przemyślu przeszedł żmudną i długotrwałą procedurę" – zauważyła Wawro.

Warunki, jakie musi spełniać wino mszalne są ścisłe określone w prawie kanonicznym oraz Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego. Wino m.in. powinno być czyste, z winogron, bez dodatku obcych substancji. "Nie ma znaczenia czy wino mszalne jest białe, różowe czy czerwone, jednak ze względów estetycznych, żeby nie brudziły szat liturgicznych, najczęściej używane są białe" – podkreślił właściciel winnicy.

Rosół dodał, że obecnie produkuje trzy wina mszalne; jedno wytrawne oraz dwa półwytrawne.

"Dla mnie jest to ogromny sukces. Radość większa, niż z jakiegokolwiek medalu, który udałoby mi się zdobyć. Dzięki uzyskanemu statusowi przekazuję sygnał, że można produkować wino bez dodatków, środków chemicznych i ulepszaczy" – podkreślił Rosół.

O przyznaniu statusu zaprzysiężonego producenta wina mszalnego decyduje biskup diecezji, na terenie której znajduje się winnica. "Biskup przyjmując przysięgę musi mieć moralną pewność, że producent będzie ściśle przestrzegał przepisów dotyczących wytwarzania wina mszalnego" – powiedział rzecznik przemyskiej Kurii Metropolitalnej ks. Bartosz Rajnowski.

Na Podkarpaciu jest ponad 150 winnic. Liczą od kilku arów do dwóch-trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20-40 arów. W regionie uprawia się winorośl głównie w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa i Rzeszowa.

Przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in.: seyval blanc, hibernal, bianca, jutrzenka, johanniter na białe wina i rondo, regent, marechal foch i leon millot na czerwone.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku; świadczą o tym np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich. Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski.

Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego stulecia. Pierwsza winnica powstała w Jaśle.

PAP
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Szkolenia dla laboratoriów badawczych 2020 - Norma ISO 17025

Aktualizacja treści merytorycznej szkoleń (nazywana dalej " aktualizacja 2021") będzie polegała ...
Polska - POZNAŃ 2021-03-11 Dodał: Julia Żarczyńska Doradztwo/consulting/edukacja, Farmacja i biotechnologia, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Sklep rolniczy

Jesteśmy sklepem rolniczym, który posiada w sprzedaży najlepsze części zamienne i akcesoria do ma...
Polska - WIDAWA 2021-03-08 Dodał: Ryszard Golum Handel, Maszyny dla rolnictwa i leśnictwa, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Produkcja elektroniki przemysłowej i oprogramowania

KSK Developments specjalizuje się w produkcji elektroniki przemysłowej i oprogramowania z element...
Polska - ZABRZE 2021-01-22 Dodał: Paweł Kasperek IT/ICT, Transport i logistyka, Budownictwo, Maszyny i urządzenia, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert