Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodkarpacki Park Naukowo-Technologiczny AEROPOLIS

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Chlebek | 2016-05-27 01:43:21
podkarpackie, parki przemysłowe, gospodarka, inwestycje

Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny AEROPOLIS, który stworzony został w 2003 roku.

Podstawowym zadaniem realizowanym przez Park jest ułatwianie podejmowania działalności zarówno dużym przedsiębiorcom, jak i zaliczanym do sektora MŚP, ze szczególnym naciskiem na przedsiębiorstwa innowacyjne i wprowadzające produkty lub usługi zaawansowane technologicznie. W ramach parku funkcjonuje także Preinkubator Akademicki i Inkubator Technologiczny. 

Obecnie Park zajmuje obszar około 166 ha, podzielony na 4 następujące strefy:

 • Strefa S1 – Przylotniskowa o powierzchni ok. 70 ha, zlokalizowana w miejscowościach Jasionka i Tajęcina (gmina Trzebownisko). Teren strefy uzbrojony jest w drogi wewnętrzne, sieć wodociągową, kanalizację sanitarną i deszczową oraz sieć elektroenergetyczną. Strefa S1 jest w całości objęta Specjalną Strefą Ekonomiczną Euro-Park Mielec. Za sprawą dużej atrakcyjności tej części Parku, na obszarze Strefy S1 swoje inwestycje ulokowały m.in. firmy: Opteam S.A., Goodrich Aerospace Poland Sp. z o.o., Vac Aero Kalisz Sp. z o.o., Borg Warner Turbo System Poland Sp. z o.o., MTU Aero Engines Polska Sp. z o.o., Mc Braida Polska Sp. z o.o.
s1Strefa S1

 • Strefa S2 – Podwyższonej Aktywności Gospodarczej, położona w miejscowości Rogoźnica w gminie Głogów Małopolski, o powierzchni ok. 47,7 ha, z dogodnym dojazdem od południa i północy do drogi krajowej nr 9. W sąsiedztwie strefy znajduje się linia kolejowa Rzeszów-Ocice, w związku z powyższym na terenie strefy wybudowano także przystanek kolejowy. Wśród firm, które zainwestowały w strefie są m.in. Fibrain Sp. z o.o., Terez Performance Polymers Sp. z o.o., Eko Hybres Sp. z o.o., D.A. Glass, Plastsystem Rzeszów Sp. z o.o., Yanko Sp. z o.o., Zelmer Pro Sp. z o.o, Ledolux Sp. z o.o., Best Construction Sp. z o.o., Systemy Informatyczne Set(h) Sp. z o.o.

s2Strefa S2

 • Strefa S1-3– położona w miejscowościach Jasionka i Rudna Mała, w bliskim sąsiedztwie Lotniska Rzeszów-Jasionka oraz istniejącej strefy S1. Strefa zajmuje ok. 48 ha powierzchni, uzbrojonej w infrastrukturę techniczną, w tym: drogi wewnętrzne, sieć elektroenergetyczną, gazową, kanalizację sanitarną i deszczową, a także sieć wodociągową.

s1-3S1-3

 • Strefa S3 – Preinkubator Akademicki ma służyć rozwijaniu przedsiębiorczości studentów, absolwentów oraz kadry naukowej szkół wyższych województwa podkarpackiego. W Preinkubatorze zlokalizowanym na terenie kampusu Politechniki Rzeszowskiej znajdują się pomieszczenia przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej, sala konferencyjna, hale produkcyjno-usługowe. Preinkubator oferuje kompleksowe wsparcie dla studentów, absolwentów oraz kadry naukowej wyższych uczelni z regionu Podkarpacia przygotowujące ich do funkcjonowania w warunkach wolnorynkowych.
prePreinkubator Akademicki

 • Inkubator Technologiczny zlokalizowany jest w Tajęcinie na Strefie S1. Celem Inkubatora jest stworzenie korzystnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej dla MŚP, reprezentujących branże wysokich technologii. W Inkubatorze można na preferencyjnych warunkach wynająć pomieszczenia biurowe, produkcyjno-usługowe, hale produkcyjne. Dodatkowo Inkubator oferuje zainteresowanym przedsiębiorcom zaplecze socjalne, techniczne oraz konferencyjne.
inkInkubator Technologiczny


 • 4 laboratoria badawczo-rozwojowe - trzech w ramach obiektu Laboratorium Badawczego dla Politechniki Rzeszowskiej, (w tym: Laboratorium Materiałów Kompozytowych i Polimerowych dla Potrzeb Lotnictwa; Laboratorium Zastosowań Systemów Informatycznych w Diagnostyce; Laboratorium Komputerowego Wspomagania Badań i Projektowania Konstrukcji Lotniczych i Alternatywnych Odnawialnych Źródeł Energii) oraz jednego w ramach Laboratorium Biotechnologii dla Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Laboratorium Biotechnologii UR 1Laboratorium biotechnologii

 • W hali nr IV w ramach kompleksu budynków Inkubatora Technologicznego utworzone zostało Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania AEROPOLIS, wyposażone w wysokiej klasy aparaturę umożliwiającą wykonywanie specjalistycznych usług badawczych na użytek przemysłu.
Podmioty  wyrażające zainteresowanie  ulokowaniem swojej działalności na terenie PPN-T AEROPOLIS przedstawiają zgłoszenie, w którym zamieszczają informację na temat planowanej inwestycji. Przed podjęciem decyzji o lokalizacji danej inwestycji na obszarze Parku, przeprowadzany jest proces oceny projektów inwestycyjnych pod kątem następujących kryteriów:
 • wysoki poziom innowacyjności;
 • wykorzystanie wysoko wykwalifikowanych kadr;
 • przestrzeganie zasad ochrony środowiska;
 • reprezentowanie jednej z branż strategicznych z punktu widzenia rozwoju województwa podkarpackiego: lotniczej, informatycznej, elektromaszynowej, biotechnologicznej oraz chemicznej.

Firmy, które zdecydują się na lokalizację inwestycji na obszarze PPN-T AEROPOLIS, mogą liczyć na m.in. następujące formy wsparcia:

 • uzyskanie ulg w podatku dochodowym dzięki włączeniu terenów Parku do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec;
 • korzystanie z usług pomocniczych: doradztwo biznesowe, wsparcie w procesie transferu technologii.

Więcej informacji: