Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTu się rodzi przedsiębiorczość

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Chlebek | 2016-05-24 20:54:58
podkarpackie, przemysł, firmy, inwestycje

Na Podkarpaciu działają dwie Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE): Euro-Park Mielec i Euro-Park Wisłosan w Tarnobrzegu. Dodatkowo w Boguchwale i Krośnie swoje podstrefy ma Krakowska SSE.

Wśród głównych zachęt przygotowanych dla inwestorów chcących prowadzić działalność gospodarczą na terenie którejkolwiek ze SSE można wymienić m.in. pomoc publiczną w postaci zwolnień z podatku dochodowego z tytułu kosztów nowej inwestycji i tworzenia nowych miejsc pracy.

W przypadku SSE wysokość możliwego wsparcia inwestora z tytułu kosztów nowej inwestycji zależy od maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru, gdzie realizowana jest inwestycja, wielkości kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, a także wielkości przedsiębiorstwa. Maksymalna wysokość pomocy w przypadku inwestycji realizowanych na terenie woj. podkarpackiego dla dużych przedsiębiorstw wynosi 50 proc., dla średnich przedsiębiorstw – 60 proc., a dla małych – 70 proc.

Inwestorzy, którzy zdecydują się ulokować swoje firmy na Podkarpaciu mogą liczyć m.in. na niskie koszty uruchomienia inwestycji, niskie koszty pracy, spore rezerwy kadrowe i pracownicze. Podkarpacie to również jedno z najczystszych województw w kraju. Nie bez znaczenia jest również położenie geograficzne województwa - blisko Ukrainy i Słowacji, a także coraz lepiej rozwinięta sieć komunikacyjna - m.in. autostrada A4 czy magistrala kolejowa E30, łącząca zachód Europy z Ukrainą.

Warunkiem skorzystania z pomocy w ramach SSE jest utrzymanie miejsc pracy przez minimum pięć lat dla dużych przedsiębiorstw oraz trzy lata dla małych i średnich firm.

Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec jest najstarszą strefą w Polsce, utworzoną w 1995 r. Zajmuje ponad 1,4 tys. ha. Od początku powstania strefy nakłady poniesione przez inwestorów przekroczyły 6,2 mld zł, a zatrudnienie sięgnęło ponad 23,8 tys. osób. Do tej pory wydano 298 zezwoleń na prowadzenie działalności w strefie.

Największymi inwestorami w mieleckiej SSE są m.in. zakłady PZL Mielec, Husqvarna, Kirchhoff Polska i Kronospan. Wśród licznych podstref na Podkarpaciu wciąż do zagospodarowania są wolne tereny m.in. w Mielcu, Rzeszowie i gminie Trzebownisko, gminie Ostrów, w Leżajsku i na terenie tej gminy, w Kolbuszowej i w Krośnie.

Druga z istniejących na Podkarpaciu stref - Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Wisłosan - powstała w 1997 r. Ma powierzchnię ponad 1,6 tys. ha. Od początku istnienia strefy nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 7,7 mld zł. Dzięki strefie powstało ponad 26 tys. nowych miejsc pracy.

Najwięksi inwestorzy to m.in.: LG Electronics (w podstrefie Kobierzyce woj. dolnośląskie), ThoniAlutec, Nowy Styl i Pilkington Automotive Poland.

W województwie podkarpackim działają też podstrefy SSE w Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Nowej Dębie, Jaśle i Przemyślu. Natomiast Krakowska SSE ma na Podkarpaciu dwie podstrefy: w Krośnie oraz w Boguchwale; w tym ostatnim mieście wciąż do zagospodarowanie jest ponad 4 ha.