Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPod skrzydłami Black Hawka

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Chlebek | 2016-05-24 20:40:52
podkarpackie, rzeszów, gospodarka, lotnictwo

Region, szczególnie północne i centralne obszary, jest silnie uprzemysłowiony. Dominuje tu przemysł m.in. lotniczy, meblarski, elektromaszynowy oraz IT.

Z danych rzeszowskiego Urzędu Statystycznego wynika, że we wrześniu 2014 r. stopa bezrobocia w województwie wynosiła 14,3 proc. i była wyższa niż dla całego kraju - 11,5 proc. Na koniec września 2014 r. na jedną ofertę pracy przypadało 41 bezrobotnych. Najwyższa stopa bezrobocia wystąpiła w powiecie niżańskim (22,8 proc.), a najniższy jej poziom odnotowano tradycyjnie w Krośnie (6,8 proc.) i Rzeszowie (7,7 proc.).

Na Podkarpaciu przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło we wrześniu 2014 r. ponad 3,2 tys. zł i było wyższe o 3,3 proc. niż przed rokiem. Jednak jest ono zdecydowanie niższe niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto liczone dla całego kraju, które wynosiło ponad 3,9 tys. zł.

 

Śmigłowiec S-70i Black Hawk produkowany w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu, PAP/Darek Delmanowicz

 

Podkarpacie jest kolebkę przemysłu lotniczego w Polsce. Korzenie tej branży w regionie sięgają czasów powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego w okresie międzywojennym. W Rzeszowie w 1938 r. powstały m.in. zakłady WSK PZL-Rzeszów, gdzie w 1938 r. rozpoczęto produkcję silników lotniczych.

W regionie działają również firmy z branży meblarskiej i IT. W Krośnie swoją siedzibę ma czwarty największy producent mebli biurowych w Europie - Grupa Nowy Styl. Prawie 85 proc. sprzedaży Grupy trafia na eksport do 100 krajów. Firma ma 19 własnych oddziałów na całym świecie oraz 14 fabryk w Polsce, Niemczech, Rosji i na Ukrainie. Zatrudnia ok. 5,7 tys. osób; z tej liczby w Polsce pracuje ok. 2,3 tys. osób w większości w fabrykach spółki na Podkarpaciu. W listopadzie 2014 r. Nowy Styl w Jaśle otworzył jedną z najnowocześniejszych fabryk mebli w Europie.

Silnie reprezentowany jest również przemysł gumowy. W Dębicy działa Firma Oponiarska Dębica, należąca do koncernu Goodyear. Jest to jedna z największych fabryk opon w Europie. Natomiast w Sanoku działalność prowadzi Stomil Sanok, który specjalizuje się m.in. produkcji uszczelnień karoserii i wyrobów antywibracyjnych. W tym mieście swoją siedzibę ma także firma z branży motoryzacyjnej Autosan, producent m.in. autobusów. Z kolei pod Dębicą, w Podgrodzi mieści się centrala firmy Arkus&Romet Group - producenta motorów i rowerów. W regionie tym powstaje również znany pojazd elektryczny - Melex.

Podkarpacie to również siedziba lidera polskiego rynku sprzętu AGD - firmy Zelmer. Spółka niedawno została przejęta przez giganta branży AGD w Europie niemieckiego Bosha.

Region to również przemysł hutniczy. W tej branży należy wymienić przede wszystkim Hutę Stalowa Wola. Cześć cywilna - zakład Liugong Machinery Poland – należy do Chińczyków. W Stalowej Woli produkowane są maszyny budowlane, m.in. koparkoładowarki i spycharki. Część wojskowa huty, która zachowała nazwę HSW, należy do Skarbu Państwa; wytwarza produkty dla armii.

Jednym z największych producentów szkła gospodarczego w Polsce są Krośnieńskie Huty Szkła. Firma byłajedną z pięciu spółek notowanych na pierwszej sesji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w 1991 r. Wprawdzie od 2009 r. spółka jest w stanie upadłości, jednak wciąż pracuje w niej ponad dwa tys. osób, a jej wyroby znajdują nabywców w ok. 50 krajach świata.

Podkarpacie to też region, w którym silnie rozwinięty jest sektor nowych technologii, szczególnie branża informatyczna. Najlepszym przykładem jest Asseco Poland, której siedziba mieści się w Rzeszowie. Asseco to największa firma informatyczna w Polsce i według rankingu „TOP 100 European Software Vendors” szósta w Europie.

Rzeszowska spółka specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania dla m.in. sektora bankowego, służby zdrowia, służb mundurowych, rolnictwa, instytucji ubezpieczeniowych czy dla administracji publicznej. Grupa Kapitałowa Asseco działa już w ponad 30 państwach na całym świecie.

W województwie działa też od 2010 r. klaster Informatyka Podkarpacka, który skupia ponad 50 firm z branży IT.

Obecność na Podkarpaciu m.in. Doliny Lotniczej i przemysłu IT jest dowodem, że w regionie jest dobrze wykształcona kadra pracowników. W województwie znajduje się ponad 400 szkół ponadgimnazjalnych oraz przeszło 20 szkół wyższych. Łączna liczba studentów w województwie podkarpackim przekracza 80 tys.

 

 

Na Podkarpaciu rozwija się tez uprawa winorośli. Jest tu ponad 150 winnic; liczą od kilku arów do dwóch - trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20-40 arów. W regionie uprawia się winorośl m.in. w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa i Rzeszowa.

 

Pod skrzydłami Black Hawk’a

 

W regionie działa też jeden z najbardziej unikalnych i najstarszych klastrów w Polsce - Stowarzyszenie Dolina Lotnicza. O sile tego klastra i całego przemysłu lotniczego najlepiej świadczy fakt, że ponad 90 proc. polskiego przemysłu znajduje się właśnie tutaj.

 

źródła: GUS (marzec 2015 r.)

 

Zainwestowały tu jedne z największych światowych firm z branży lotniczej, m.in. Pratt and Whitney, Sikorsky Aircraft, MTU Aero Engines, Goodrich Corporation czy Hispano Suiza.

 

źródła: GUS (marzec 2015 r.)

 

W zakładach WSK PZL-Rzeszów powstają elementy do silników lotniczych oraz gotowe napędy m.in. do odrzutowca F16. Firma ta od 2002 r. należy do amerykańskiego koncernu UTC. Natomiast w zakładach PZL Mielec produkowany jest legendarny helikopter Black Hawk. Ta należąca do 2007 r. także do koncernu UTC spółka jest największym producentem samolotów w Polsce. Firma, w której pracuje ponad 2 tys. osób, kooperuje także z największymi firmami lotniczymi na świecie. Dotychczas UTC zainwestował w PZL Mielec ponad 125 mln dolarów, co pozwoliło m.in. na wzrost zatrudnienia o 40 proc.

Sam klaster skupia ponad 100 firm z branży lotniczej, które zatrudniają ponad 20 tys. osób. Sercem Doliny Lotniczej jest Rzeszów, natomiast pozostałe przedsiębiorstwa działalność prowadzą m.in. w Mielcu, Sędziszowie Małopolskim, Krośnie i Świdniku.

Według wielu ekspertów podkarpacki klaster w przyszłości ma szansę stać się symbolem nie tylko polskiego lotnictwa, ale przemysłu lotniczego w całej Europie Środkowo-Wschodniej.


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert