Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodkarpackie wita

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Chlebek | 2016-05-26 15:45:22
podkarpackie, rzeszów, ludność

Województwo podkarpackie leży w południowo-wschodniej Polsce, a jego stolicą jest Rzeszów. Na południu województwa znajdują się „zielone płuca” regionu - Bieszczady.

Podkarpackie graniczy z woj. lubelskim, małopolskim i świętokrzyskim, a także krajem preszowskim na Słowacji i obwodami lwowskim i zakarpackim na Ukrainie. W województwie podkarpackim znajduje się najdalej wysunięty na południe punkt naszego kraju. 

rzeCentrum Rzeszowa, PAP/Darek Delmanowicz

Siedzibą władz wojewódzkich jest Rzeszów, w którym mieszka ponad 185 tys. osób. Miasto w ostatnich latach podwoiło swoją powierzchnie z 54 do 116 km kw. Tutaj znajdują się najważniejsze podkarpackie uczelnie. Ważną rolę w regionie odgrywają też takie miasta jak: Krosno, Przemyśl, Stalowa Wola, Mielec i Tarnobrzeg.

W województwie podkarpackim mieszka 2,13 mln osób, a jego powierzchnia wynosi 17,8 tys. km2. Pod względem ludności zajmuje 9. miejsce w kraju, zaś powierzchni - 11.

ludnośćGUS (marzec 2015 r.)

Mężczyźni żyją tu średnio ponad 74 lata, a kobiety ponad 82 lata; dłużej niż przeciętnie w Polsce. Statystyki wskazują, że region należy do nielicznych w kraju, gdzie od początku transformacji notuje się dodatni przyrost naturalny. Jednocześnie województwo plasuje się na jednym z ostatnich miejsc pod względem wysokości średniego wynagrodzenia i wielkości PKB na mieszkańca.

Na Podkarpaciu żyje się najdłużej i najbezpieczniej w kraju.

Województwo składa się z 21 powiatów i czterech miast na prawach powiatu. W jego skład wchodzi 16 gmin miejskich, 34 miejsko-wiejskie oraz 110 wiejskich.

W powszechnym odbiorze Podkarpacie kojarzone jest często z Bieszczadami i Beskidem Niskim. Znakami rozpoznawczymi regionu są także przemysł lotniczy, informatyczny czy najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej.

bieszBieszczady

Od początku transformacji stopa bezrobocia na Podkarpaciu jest z reguły wyższa niż średnia dla całego kraju. Problem bezrobocia nasilił się w regionie po 1989 r. Szczególnie narażone na to zjawisko były te powiaty i miasta, gdzie istniał jeden duży zakład przemysłowy, zatrudniający większość mieszkańców. Tak było np. w Mielcu, gdzie kilkanaście tysięcy osób pracowało w zakładach lotniczych PZL Mielec. Aby zapobiec upadkowi tych zakładów, rząd powołał w Mielcu w 1995 r. pierwszą w Polsce Specjalną Strefę Ekonomiczną. Jak duży wpływ na Mielec miała i nadal ma SSE, pokazują dane Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. Wynika z nich, że stopa bezrobocia w chwili powstania strefy w Mielcu w 1995 r. wynosiła 20 proc. Po trzech latach funkcjonowania strefy wskaźnik ten spadł do 12 proc. i od tego czasu stopa bezrobocia w powiecie mieleckim zawsze jest niższa niż w innych częściach regionu.

Sukcesem regionu jest klaster Dolina Lotnicza, który skupia ponad 110 firm z sektora lotniczego. Na Podkarpaciu wytwarza się ok. 90 proc. polskiej produkcji lotniczej. Wśród najważniejszych firm działających w klastrze jest PZL Mielec, gdzie produkowane są helikoptery Black Hawk, czy wytwarzająca m.in. silniki lotnicze Pratt&Whitney Rzeszów.

Jeszcze w drugiej połowie XIX stulecia w regionie powstały pierwsze na świecie kopalnie ropy naftowej oraz przetwarzające je rafinerie - szyb naftowy w Bóbrce k. Krosna i rafineria w Jaśle. Jednym z współtwórców tutejszego przemysłu naftowego był Ignacy Łukasiewicz. Mimo upływu lat ropa naftowa i gaz ziemny nadal są ważnymi surowcami naturalnymi regionu. Działają tutaj największe polskie koncerny naftowo – gazowe: PGNiG Technologie w Krośnie oraz jeden z trzech polskich oddziałów PGNiG w Sanoku.

Z kolei w okolicach Łańcuta oraz Sanoka znajdują się największe w Polsce podziemne magazyny gazu ziemnego w Brzeźnicy, Husowie, Strachocinie oraz Swarzowie.

Ważnym wydarzeniem dla regionu było utworzenie w 2001 r. Uniwersytetu Rzeszowskiego. Powstał on z połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej, filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Zamiejscowego Wydziału Ekonomii Akademii Rolniczej w Krakowie. To największa uczelnia na Podkarpaciu. W Rzeszowie funkcjonuje też Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza – ceniony w kraju ośrodek kształcenia pilotów.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert