Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInfrastruktura transportowa

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Schab | 2018-01-09 07:53:00
podkarpackie, gospodarka, transport

Podkarpacie, dzięki m.in. autostradzie A4 oraz lotnisku w Jasionce jest dobrze skomunikowanym regionem. Niewątpliwie kolejnym atutem, który dodatkowo zwiększy dostępność regionu jest obecnie budowana droga ekspresowa S19 z Lublina bo Barwinka.

Odcinek autostrady A4 Tarnów- Dębica, PAP/Darek Delmanowicz

 

Autostrada A4 leży w Trzecim Paneuropejskim Korytarzu Transportowym, przecinającym Polskę od zachodniej granicy z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca przez m.in. Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Łączna długość tej trasy w Polsce wynosi ok. 670 km.

Region połączony jest z innymi województwami drogami krajowymi nr 9 (Radom-Barwinek) oraz 19, która przebiega od Kuźnicy (woj. podlaskie) do granicy ze Słowacją w Barwinku. Obecnie toczą się postępowania przetargowe dotyczące budowy drogi ekspresowej S19, która ma być strategicznym i najkrótszym szlakiem transportowym łączącym kraje bałtyckie z obszarem Europy południowej. Trasa w naszym kraju ma przebiegać, podobnie jak droga krajowa nr 19, od granicy z Białorusią w Kuźnicy do granicy ze Słowacją w Barwinku. Aktualnie wybudowane jest 18,9 km drogi ekspresowej S19 na odcinku Rzeszów Wschód-Sokołów Młp. oraz 9,9 km tej drogi w kierunku południowym ze zjazdu z A4 (Rzeszów Zachód) do węzła Rzeszów Południe.

Według planów Polska S19 będzie w przyszłości częścią korytarza transeuropejskiego „Via Carpatia. Szlak ten ma się rozpoczynać na północy Europy, w Kłajpedzie na Litwie; będzie biegł przez Polskę i dalej na południe, przez Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię aż do Grecji. W okolicach Rzeszowa droga łączy się z autostradą A4, tworząc jeden z głównych węzłów komunikacyjnych w Europie Środkowej.

Województwo podkarpackie przecina też inny ważny szlak komunikacyjny - magistrala kolejowa E30. Jest to jedna z głównych magistral kolejowych w kraju o znaczeniu strategicznym dla tej części Europy. Podobnie jak autostrada A4, magistrala ta jest częścią Trzeciego Paneuropejskiego Korytarza Transportowego, łączącego Niemcy, Polskę i Ukrainę.

W 2017 roku zakończyły się prace związane z modernizacją magistrali kolejowej na linii Rzeszów-Kraków. Od grudnia 2017 roku podróż z Rzeszowa do Krakowa trwa 1h45 minut. Na modernizację magistrali kolejowej E30 Rzeszów-Kraków o długości 138 km wydano 3,5 mld zł. W ramach tych prac wybudowano wiadukty i mosty, wyremontowano przejazdy kolejowe, zamontowano ekrany akustyczne, wyprofilowano tory, a przede wszystkim w miejsce przestarzałych szyn położono nowe. Oprócz tego przebudowanych zostało kilkadziesiąt stacji i przystanków. Wymieniona została też sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem.

 

 

 

Międzynarodowy port lotniczy w Jasionce k. Rzeszowa, PAP/Darek Delmanowicz

 

Oprócz dróg i kolei istotnym elementem infrastruktury komunikacyjnej na Podkarpaciu jest międzynarodowy port lotniczy w podrzeszowskiej Jasionce. Lotnisko położone jest ok. 10 km na północ od stolicy Podkarpacia. Port w Jasionce posiada drugą co do długości w Polsce (po Okęciu) drogę startową - 3,2 tys. metrów. Dzięki temu na lotnisku lądować mogą wszystkie typy samolotów, nawet największe samoloty pasażerskie. Liczba pasażerów odprawionych przez port wyniosła w 2017 r. ponad 650 tys. osób.

Od połowy 2012 r. pasażerowie korzystają z nowoczesnego terminala. Obiekt ma prawie 14 tys. m kw. i składa się z czterech kondygnacji, ma prawie 250 pomieszczeń, planowana przepustowość to 720 pasażerów na godzinę.

Z danych statystycznych wynika, że Jasionka ma największą w kraju liczbę dni pogodnych w kraju, dlatego piloci nazywają port „lotniskiem dobrej pogody”. Z tego portu można polecieć m.in. do: Warszawy, Manchesteru, Londynu (lotniska w Stansted i Luton), East Midlands , Dublina, Monachium, Glasgow, Bristolu i sezonowo na Korfu, do Burgas, Aten, Tel-Avivu. Od 29 kwietnia 2018 r. będzie można polecieć również do Nowego Jorku.


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert