
Panorama bieszczadzkich szczytów, PAP/Darek Delmanowicz
Krajobraz Podkarpacia jest mocno zróżnicowany. To liczne kotliny: m.in. Sandomierska i Jasielsko-Krośnieńska, pogórza: Dynowskie, Przemyskie i Strzyżowskie oraz dwa pasma Karpat - Beskid Niski i Bieszczady. Na rzece Osława przebiega granica między zachodnimi i wschodnimi Karpatami.
Trzy najważniejsze rzeki regionu - San, Wisłoka i Wisłok - są dopływami Wisły i należą do zlewni Morza Bałtyckiego. Kilka rzek - m.in. Strwiąż i Mszanka - po przekroczeniu granicy z Ukraina wpada do Dniestru i jako nieliczne w Polsce należą do zlewni Morza Czarnego.
Najwyższym szczytem woj. podkarpackiego jest leżąca w Bieszczadach Tarnica (1346 m n.p.m).
Według danych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie w lasy zajmują około 38 proc. powierzchni województwa. Rosną na obszarze 674 tys. ha, a prawie 41 proc. z nich znajduje się w obrębie dwóch parków narodowych: Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Magurskiego Parku Narodowego.
W lasach Podkarpacia żyje m.in. 150 niedźwiedzi, czyli ponad 90 proc. polskiej populacji tego drapieżnika, 270 żubrów, 500 wilków, 200 rysiów i 9,6 tys. bobrów. W ocenie leśników, nigdzie poza tym regionem nie występuje tak dużo gatunków wielkich drapieżników, włącznie z niedźwiedziem, wilkiem i rysiem, a także największych roślinożerców, na czele z żubrem, łosiem i jeleniem.
Zabytki
Podkarpacie może pochwalić się wieloma zabytkami architektonicznymi. W Łańcucie znajduje się dawna siedziba rodowa Lubomirskich i Potockich. Zamek ten należy do najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Obiekt ten słynie z wnętrz mieszkalnych oraz kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza natomiast stary, malowniczy park w stylu angielskim.
Inna unikalna rezydencja magnacka znajduje się w Krasiczynie koło Przemyśla. Otoczony parkiem zamek uznawany jest za jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansowo-manierystycznej w Europie.
Jednym z najcenniejszych i najstarszych zabytków sakralnych na Podkarpaciu jest z kolei wybudowana w latach 1460-95 bazylika archikatedralna w Przemyślu.
Kilka lata temu w Trzcinicy koło Jasła powstał skansen archeologiczny Karpacka Troja. W latach 90. XX wieku w Trzcinicy odkryto m.in. najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady sprzed czterech tys. lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne.
W leżącym niewiele ponad 20 kilometrów dalej – Krośnie, w miejscowym Centrum Dziedzictwa Szkła, turyści mogą sami zrobić wyroby ze szkła. W miejscu tym przedstawiono historię hutnictwa szkła w Polsce i na świecie - w Krośnie szkło wytwarzane bowiem od prawie stu lat.
Warto też odwiedzić skansen budownictwa ludowego w Sanoku i replikę XIX Rynku Galicyjskiego. W Sanoku nie sposób pominąć Galerii Zdzisława Beksińskiego, gromadzącej największą kolekcję tego urodzonego i przez wiele dziesięcioleci mieszkającego w tym mieście artysty.
W powszechnym odbiorze województwo kojarzy się głównie z Bieszczadami. Istniejąca tam spora baza turystyczna przyjmuje gości zarówno w lecie, jak i zimą. Moda na Bieszczady, a ostatnio także Beskid Niski, trwa od połowy lat 60. ubiegłego wieku.
źródła: GUS (marzec 2015 r.)
Nowością turystyczną Podkarpacia są powstające tu licznie winnice; połowa z nich nastawiona jest na tzw. turystykę winiarską. Miejscowi winiarze oprowadzają gości po swoich winnicach i częstująmiejscowymi trunkami. Turystyka winiarska w regionie pojawiła się dopiero kilka lat temu, jednak zainteresowanie nią rośnie z roku na rok.