Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAtrakcje turystyczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Chlebek | 2016-05-24 20:46:55
podkarpackie, turystyka, zabytki, bieszczady, architektura

Nigdzie poza tym regionem nie występuje w Polsce tak dużo gatunków wielkich drapieżników, włącznie z niedźwiedziem, a także największych roślinożerców, na czele z żubrem. Podkarpacie to także unikatowe zabytki architektury.


Panorama bieszczadzkich szczytów, PAP/Darek Delmanowicz

 

Krajobraz Podkarpacia jest mocno zróżnicowany. To liczne kotliny: m.in. Sandomierska i Jasielsko-Krośnieńska, pogórza: Dynowskie, Przemyskie i Strzyżowskie oraz dwa pasma Karpat - Beskid Niski i Bieszczady. Na rzece Osława przebiega granica między zachodnimi i wschodnimi Karpatami.

Trzy najważniejsze rzeki regionu - San, Wisłoka i Wisłok - są dopływami Wisły i należą do zlewni Morza Bałtyckiego. Kilka rzek - m.in. Strwiąż i Mszanka - po przekroczeniu granicy z Ukraina wpada do Dniestru i jako nieliczne w Polsce należą do zlewni Morza Czarnego.

Najwyższym szczytem woj. podkarpackiego jest leżąca w Bieszczadach Tarnica (1346 m n.p.m).

Według danych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie w lasy zajmują około 38 proc. powierzchni województwa. Rosną na obszarze 674 tys. ha, a prawie 41 proc. z nich znajduje się w obrębie dwóch parków narodowych: Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Magurskiego Parku Narodowego.

 

Dużą atrakcją regionu jest także Zalew Soliński, PAP/Darek Delmanowicz

 

W lasach Podkarpacia żyje m.in. 150 niedźwiedzi, czyli ponad 90 proc. polskiej populacji tego drapieżnika, 270 żubrów, 500 wilków, 200 rysiów i 9,6 tys. bobrów. W ocenie leśników, nigdzie poza tym regionem nie występuje tak dużo gatunków wielkich drapieżników, włącznie z niedźwiedziem, wilkiem i rysiem, a także największych roślinożerców, na czele z żubrem, łosiem i jeleniem.

 

Zabytki
 

Podkarpacie może pochwalić się wieloma zabytkami architektonicznymi. W Łańcucie znajduje się dawna siedziba rodowa Lubomirskich i Potockich. Zamek ten należy do najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Obiekt ten słynie z wnętrz mieszkalnych oraz kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza natomiast stary, malowniczy park w stylu angielskim.

Inna unikalna rezydencja magnacka znajduje się w Krasiczynie koło Przemyśla. Otoczony parkiem zamek uznawany jest za jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansowo-manierystycznej w Europie.

Jednym z najcenniejszych i najstarszych zabytków sakralnych na Podkarpaciu jest z kolei wybudowana w latach 1460-95 bazylika archikatedralna w Przemyślu.

Kilka lata temu w Trzcinicy koło Jasła powstał skansen archeologiczny Karpacka Troja. W latach 90. XX wieku w Trzcinicy odkryto m.in. najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady sprzed czterech tys. lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne.

W leżącym niewiele ponad 20 kilometrów dalej – Krośnie, w miejscowym Centrum Dziedzictwa Szkła, turyści mogą sami zrobić wyroby ze szkła. W miejscu tym przedstawiono historię hutnictwa szkła w Polsce i na świecie - w Krośnie szkło wytwarzane bowiem od prawie stu lat.

Warto też odwiedzić skansen budownictwa ludowego w Sanoku i replikę XIX Rynku Galicyjskiego. W Sanoku nie sposób pominąć Galerii Zdzisława Beksińskiego, gromadzącej największą kolekcję tego urodzonego i przez wiele dziesięcioleci mieszkającego w tym mieście artysty.

W powszechnym odbiorze województwo kojarzy się głównie z Bieszczadami. Istniejąca tam spora baza turystyczna przyjmuje gości zarówno w lecie, jak i zimą. Moda na Bieszczady, a ostatnio także Beskid Niski, trwa od połowy lat 60. ubiegłego wieku.

 

źródła: GUS (marzec 2015 r.)

 

Nowością turystyczną Podkarpacia są powstające tu licznie winnice; połowa z nich nastawiona jest na tzw. turystykę winiarską. Miejscowi winiarze oprowadzają gości po swoich winnicach i częstująmiejscowymi trunkami. Turystyka winiarska w regionie pojawiła się dopiero kilka lat temu, jednak zainteresowanie nią rośnie z roku na rok.


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert