Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMarka regionalna

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katarzyna Chlebek | 2016-07-19 08:58:01
bieszczady, marka regionalna, turystyka

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego został ustanowiony Uchwałą Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 28 lutego 2011 r. Znak graficzny jednoznacznie nawiązuje do podkarpackiego krajobrazu, natomiast obecna w nim strzałka - do samolotu. Zielony element przypomina przyrodę bieszczadzkich połonin. Kolor niebieski symbolizuje ślad pozostawiany na niebie przez samolot, nawiązuje do powietrza i wolności. Grafika pokazuje symbiozę nowoczesnej technologii z przyrodą.

Logo

 

Bieszczady

Bieszczady to kraina, gdzie w pełni można korzystać ze wszystkich dobrodziejstw natury. Są tu góry, rzeki, jeziora i lasy. Ukształtowanie terenu Bieszczad wyjątkowo sprzyja pieszym wędrówkom i to właśnie ta forma turystyki jest na tych obszarach szeroko rozwinięta. Na turystów z zacięciem sportowym czekają tam szlaki piesze, wyciągi narciarskie, trasy rowerowe oraz akweny sprzyjające uprawianiu żeglarstwa i kajakarstwa. Coraz bardziej popularna w Podkarpackiem staje się też turystyka konna. Wycieczki konne można odbyć na szlakach o łącznej długości 140 km.

Niewątpliwie największą atrakcją tego regionu są tereny należące do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. To w jego granicach znajdują się prawie wszystkie połoniny, słynące z rewelacyjnych panoram. Bieszczadzki Park Narodowy należy do największych i najstarszych w Polsce. Z uwagi na wybitne walory przyrodnicze, razem z Ciśniańsko-Wetlińskim Parkiem Krajobrazowym i Parkiem Krajobrazowym Doliny Sanu, wszedł w skład utworzonego w 1992 r. Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery UNESCO „Karpaty Wschodnie”.

 

1Bieszczady. Dwernik-Kamień.
fot. Krzysztof Zajączkowski / UMWP

 

W granicach parku znajdują się najwyższe szczyty Bieszczadów Zachodnich: Tarnica, Krzemień, Halicz, Bukowe Berdo, Wielka Rawka, Rozsypaniec, Mała Rawka oraz połoniny Caryńska i Wetlińska. Na obszarze parku znajduje się 142 km szlaków i ścieżek dydaktycznych, z bardzo liczną tzw. infrastrukturą szlakową w postaci mostków, schodków i poręczy, wiat i deszczochronów. Są też znane schroniska Pod Małą Rawką i Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej. W opinii turystów jest to najlepiej przygotowany do obsługi ruchu turystycznego park narodowy w Polsce.

Położone w regionie malownicze Jezioro Solińskie to największy sztuczny zalew w Polsce. To idealne miejsce dla szkółek żeglarstwa i uprawiania sportów wodnych. Bezsprzecznie Jezioro Solińskie jest kołem napędowym bieszczadzkiej turystyki. To jedna z największych atrakcji, wokół niego koncentrują się największe bieszczadzkie miejscowości turystyczne, w tym uzdrowisko Polańczyk. Dużą atrakcję regionu stanowią dobrze zachowane zabytki, obiekty sakralne i świeckie. Region Podkarpacia przez wieki był obszarem styku narodów, kultur i religii, zamieszkałym przez Polaków i Ukraińców, te tereny zamieszkiwali również Żydzi, Wołosi, Ormianie, Niemcy. Stąd wywodzi się niepowtarzalny klimat i różnorodność dziedzictwa kulturowego regionu, symbolizowane przez liczne kościoły i kościółki, cerkwie i synagogi. Drewniane kościoły w Bliznem i Haczowie, perły średniowiecznej architektury sakralnej, od 2003 r. znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

2Piątkowa. Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Dymitra z 1732 r., obecnie nie użytkowana, jest filią Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
fot. UMWP Krzysztof Zajączkowski

 

Wielki, zarówno kulturowy, jak i przyrodniczy potencjał Bieszczad daje solidne podstawy pod rozwój agroturystyki na tych terenach. Jej intensywny rozwój sprawił, że w regionie powstały liczne stadniny, w których można nauczyć się jazdy konnej i korzystać z konnych wycieczek krajobrazowych. Bieszczadzki Park Narodowy propaguje ten rodzaj turystyki, oferując ponad 140 km tras konnych. Można nawet się wybrać na kilkudniową wyprawę konną w towarzystwie przewodnika i zwiedzić najbardziej malownicze zakątki Bieszczad. Przy długich, konnych trasach można skorzystać z noclegów i posiłków dopasowanych standardem do potrzeb turystów. Gospodarstwa agroturystyczne, które prowadzą działalność przez cały rok, mogą poszczycić się doskonałą organizacją i wysokim komfortem, a oferowane tam swojskie jedzenie z regionalnymi przysmakami ma swoich stałych wielbicieli. Na terenie Bieszczad i w okolicach jest wiele godnych polecenia gospodarstw agroturystycznych, które proponują oryginalne produkty turystyczne. Kilka z nich znalazło się na liście „Hitów turystyki wiejskiej”, opracowanej przez Polską Agencję Rozwoju Turystyki.

 

Potrawy i trunki regionalne

Poznawanie dziedzictwa kulinarnego regionu może wiele powiedzieć o jego historii i kulturze. Dlatego w gospodarstwach agroturystycznych bardzo często zachęca się gości do próbowania potraw regionalnych. Dużym atutem Podkarpacia, na terenie którego znajdują się Bieszczady, jest jego specyficzna regionalna kuchnia oraz oryginalne produkty tradycyjne.

Przebiegający w pobliżu Bieszczad szlak handlowy oraz przenikanie się w tym regionie różnych nacji, spowodowało powstanie jedynej i niepowtarzalnej kuchni regionu. Kuchnia ta jest prosta, ale bardzo smaczna, oparta na ziemniakach, kapuście, kaszach, produktach mącznych i przetworach mlecznych.

Jedną z potraw, której receptura przekazywana jest w tym regionie od pokoleń, są podkarpackie proziaki, potocznie zwane prosiakami. Są to przypominające zapachem i konsystencją chleb placki pieczone na płycie kuchennej.

3fot. Krzysztof Zajączkowski / UMWP


 

Specjalnością regionu jest jednak przede wszystkim miód spadziowy – co zresztą potwierdza oficjalnie wpis na listę produktów regionalnych i tradycyjnych. Powstaje ze spadzi zebranej przez pszczoły z jodły pospolitej, powszechnie występującej w tutejszych lasach. Miód spadziowy cechuje się ciemną barwą, niekiedy prawie czarną, lekko słodkim smakiem, z silnym akcentem żywicy oraz korzennym zapachem. Ten rodzaj miodu jest jednym z droższych gatunków, chociaż należy do najbardziej tradycyjnych.

O nietuzinkowej roli nalewek na Podkarpaciu świadczy wymownie fakt, iż trzy z nich znalazły się na liście zarejestrowanych produktów regionalnych i tradycyjnych. Warto się nimi zainteresować – prawdziwe „procentowe” niematerialne dziedzictwo jest bowiem rzadko spotykane, wytwórców prawdziwych nalewek jest już niewielu.[1]

Lasowiacką nalewkę żurawinową wytwarza się na północy województwa, gdzie o żurawinę nie jest trudno. Jest to owoc o szczególnych walorach zdrowotnych. Mocniejsza jest orzechówka krzeszowska, zawartość alkoholu może tu sięgać bowiem nawet 60%. Trzecia zarejestrowana nalewka – z pigwy – jest także dziełem Lasowiaków, tyle że z okolic Leżajska.[2]

Tradycje w produkcji likierów podtrzymywane są obecnie w dużej mierze w Łańcucie – miejscowy Polmos, jako jedyny w kraju, nadal produkuje rosolisy – w tym najbardziej klasyczny – różany. Działa tu także – jedno z dwóch w Polsce – Muzeum Gorzelnictwa. Można w nim na własne oczy zobaczyć, iż współczesne rosolisy trafiają na rynek w dokładnie w takich butelkach i z takimi etykietami, z jakimi sprzedawano je sto lat temu.[3]

Pierwsze skojarzenie Podkarpacia i piwa to browar w Leżajsku. Warto wiedzieć, iż jest to region, w którym regularnie warzy się piwa wysokiej jakości i to w ponad stu miejscach, które dostarczają gościom niepowtarzalnych wrażeń smakowych.

 

Lotnictwo

Bardzo istotnym elementem w układzie komunikacyjnym województwa jest Międzynarodowy Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka”, który obsługuje ruch pasażerski i transport towarów w skali krajowej i międzynarodowej. Port dysponuje drugim co do długości pasem startowym w Polsce, dzięki czemu lądować tu mogą nawet największe jednostki transportowe. Lotnisko w Jasionce jest jednym z najszybciej rozwijających się portów lotniczych w Polsce. Komunikacja lotnicza jest niezbędna dla rozwoju województwa podkarpackiego. Ułatwienie wymiany gospodarczej i turystycznej, rozwój lotniczej sieci TENT-T, podniesienie konkurencyjności regionu – to korzyści z funkcjonowania nowoczesnego i odpowiednio wyposażonego lotniska. Więcej informacji na www.rzeszowairport.pl

 

Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego DOLINA LOTNICZA

Ten unikatowy w skali światowej klaster high-tech zrzesza około 150 firm przemysłu lotniczego. Jego najważniejszym celem jest przekształcenie Polski południowo-wschodniej w jeden z wiodących regionów lotniczych w Europie, który będzie dostarczał różnorodne produkty i usługi z zakresu przemysłu lotniczego oraz odgrywał kluczową rolę w pracach badawczo-rozwojowych. Firmy zrzeszone w tym klastrze odpowiadają za 90 % łącznej produkcji polskiego przemysłu lotniczego (więcej informacji: www.dolinalotnicza.pl).

 

ASSECO RESOVIA

Asseco Resovia to najbardziej rozpoznawalna marka sportowa Podkarpacia, to drużyna sięgająca po trofea w polskiej i światowej siatkówce. Siedmiokrotny mistrz Polski, trzykrotny zdobywca Pucharu Polski oraz zdobywca Superpucharu Polski.


[1] http://www.culturalcapitalcounts.eu/index.php/pl/dziedzictwo-kultury-niematerialnej?area=8&category=0&country=0&search_string=&sent=1&detail=125

[2] Ibidem

[3] http://www.culturalcapitalcounts.eu/index.php/pl/dziedzictwo-kultury-niematerialnej?area=8&category=0&country=0&search_string=&sent=1&detail=125


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Czarter jachtów motorowych

Początki firmy Wypożyczalnia Mazury sięgają roku 2010, kiedy właściciel firmy zdecydował się na z...
Polska - Kolonia Rybacka 2020-11-28 Dodał: Kamil Tyszko Turystyka, sport i rekreacja, Statki i łodzie Zobacz ofertę

Domki na wodzie

Domki na wodzie są produkowane w głównej mierze w Polsce. Profesjonalne stocznie są rozlokowane w...
Polska - Kolonia Rybacka 2020-11-28 Dodał: Kamil Tyszko Turystyka, sport i rekreacja, Statki i łodzie Zobacz ofertę

Matula Kancelaria Prawna

Oferujemy kompleksową obsługę prawną spółek, osób prowadzących działalność gospodarczą i osób fiz...
Polska - Wrocław 2016-04-22 Dodał: Adrian Matula Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert